BTC$78.657▲ %1,2
ETH$2.471▲ %2,1
SOL$103,63▲ %1,7
AVAX$7,28▲ %1,9

PLUME$0,0148▲ %2,124 SAAT · KAYNAK: COINGECKO

BTC$78.657▲ %1,2
ETH$2.471▲ %2,1
SOL$103,63▲ %1,7
AVAX$7,28▲ %1,9

PLUME$0,0148▲ %2,124 SAAT · KAYNAK: COINGECKO

Plume nedir? · Gerçek Dünya Varlıkları

Plume nedir?

Hangi problemi çözüyor

Bir tahvilin, kredi portföyünün ya da maden hakkının zincirde temsil edilmesi teknik olarak uzun süredir mümkün. Zorluk temsilin kendisi değil, temsilin çevresindeki iştir: varlığı ihraç edecek düzenlenmiş bir tüzel kişi bulmak, yatırımcı uygunluğunu doğrulamak, transferi hangi ülkede kimin yapabileceğini kısıtlamak, varlığın değerini periyodik olarak zincire yazmak ve tüm bunları bir denetçiye anlatılabilir biçimde kayıt altında tutmak. Bu iş bugün her ihraççı tarafından ayrı ayrı, çoğunlukla tek bir ürün için kurulan özel altyapıyla yapılıyor.

Plume’un iddiası bu işi ortaklaştırmak. Proje kendini genel amaçlı bir ağ olarak değil, tokenlaştırma yaşam döngüsünün tamamının aynı yürütme ortamında çalıştığı bir zincir olarak konumlandırıyor: ihraç, uyum kontrolü, veri beslemesi, getirinin dağıtımı ve ikincil dolaşım. Argüman şu: tokenlaştırılmış varlıkların çoğu zincire çıktıktan sonra kullanılamaz halde kalıyor, çünkü hangi cüzdanın hangi tokenı tutabileceği sorusu her protokolde yeniden çözülmek zorunda. Uyum kuralı zincirin ortak katmanına gömülürse, aynı token bir borç verme protokolünde de teminat olabilir.

Bu iddianın sınırı baştan görülmeli. Plume’un çözdüğünü söylediği şey tokenlaştırmanın zincir içi tarafıdır. Varlığın gerçekten var olması, saklanması ve hukuken sahiplenilmesi zincirin dışında kalır ve sonraki iki bölümün konusu odur.

Nasıl çalışıyor

Teknik taban kısaca şudur: Plume EVM uyumludur, yani Ethereum için yazılmış akıllı sözleşmeler doğrudan çalışır. Ağ 24.10.2024’te Arbitrum Orbit yığınına geçtiğini duyurdu ve işlem verisi için Celestia’yı veri katmanı olarak kullanıyor; ana ağ “Plume Genesis” adıyla 06.2025’te açıldı. Zincirin katman tanımı kaynaklar arasında ayrışıyor: proje kendini RWAfi’ye özel bir Layer 1 olarak tanıtırken bağımsız derlemelerin bir bölümü onu Ethereum’a bağlı modüler bir Layer 2 olarak sınıflandırıyor. Ücretler ve doğrulayıcı delegasyonu ağın kendi tokenı PLUME üzerinden işler.

Asıl mesele varlığın zincire giriş yolu. Plume bunu dört modüle bölüyor.

1. İhraç (Arc). Varlığı zincire çıkaran taraf Plume değil, ihraççıdır: düzenlenmiş bir fon, bir aracı kurum, bir lisanslı varlık kaynağı. Arc, bu tarafın token sözleşmesini, uygunluk kurallarını ve ihraç parametrelerini hazır bileşenlerden kurmasını sağlayan araç setidir. Ücret de burada doğar; ihraççı altyapıyı kullandığı için öder.

2. Uyum (Passport). Uyum tokenın kendisine değil, hesaba bağlanır. Passport, KYC ve yatırımcı uygunluğu doğrulamalarını taşıyan bir akıllı hesaptır. Transfer kısıtı, alıcı hesabın gerekli doğrulamaları taşıyıp taşımadığının sözleşme düzeyinde kontrol edilmesiyle uygulanır; uygun olmayan adrese giden transfer geçmez.

3. İkinci uyum katmanı: sıralayıcı. Nest tarafındaki dokümantasyon, AML ve yaptırım taramasının sıralayıcı seviyesinde, üç ticari analiz sağlayıcısıyla yapıldığını belirtiyor. Bu, bir işlemin bloğa alınmadan önce filtrelenebildiği anlamına gelir. Teknik olarak etkili, yapısal olarak merkezî bir noktadır ve açık sorular bölümünde tekrar ele alınır.

4. Veri ve dağıtım (Nexus, SkyLink). Nexus, zincir dışı verinin (fiyat, net aktif değer, kupon ödemesi) zincire taşındığı kanaldır. SkyLink ise varlığın kendisini değil getirisini başka zincirlere yansıtır: anapara Plume’da uyum kontrolü altında kalır, dış ağdaki kullanıcı yalnızca getiri hakkını temsil eden bir token tutar.

Kullanıcı tarafındaki tipik giriş noktası Nest kasalarıdır. Kullanıcı stabilcoin yatırır, karşılığında kasadaki varlık sepetini temsil eden bir token alır ve bu token DeFi’de kullanılabilir. Kasa, açık kaynaklı bir kasa çatısı üzerine kuruludur; yatırılan varlığı bir yöneticinin belirlediği strateji dağıtır.

Zincir dışındaki halka

Bu bölümdeki sorular Plume’un teknolojisiyle değil, arkasındaki hukuki yapıyla ilgilidir ve bir RWA projesinde asıl risk buradadır.

Varlığı kim saklıyor. Plume ve Nest kendilerini saklamacı olarak tanımlamıyor. Nest dokümantasyonu kasaların “%100 non-custodial” olduğunu, protokolün kullanıcı fonlarını tutmadığını, varlıkların düzenlenmiş üçüncü taraf saklamacılarda durduğunu belirtiyor. İkincil bir derleme saklamacı olarak büyük kurumsal isimleri sayıyor; bu liste projenin resmi dokümanında doğrulanamadı ve bağımsız doğrulanmadı sayılmalıdır. Pratik anlamı şudur: zincirdeki token bir hak talebidir, varlığın kendisi değildir ve o hakkın karşılığı bir saklamacının defterinde durur.

Hukuken kim yükümlü. Nest’in kendi ifadesi nettir: saklamacı, aracı kurum ya da portföy yöneticisi değildir; yalnızca lisanslı kasa operatörleri ve varlık kaynaklarıyla çalışır. Yükümlülük dolayısıyla ihraççıda ve kasa operatöründedir. Plume tarafındaki tüzel yapı da dokümanda görünür: araçları geliştiren şirket Kimber Labs Inc., Nest’i yöneten taraf ise Plume Foundation olarak belirtiliyor. Ağın SEC nezdindeki transfer agent kaydı bu tabloya ayrı bir katman ekler; kayıt, pay defteri tutma ve devir kaydı işlevini kapsar, varlığın saklanmasını değil.

Kim denetliyor. Burada iki farklı denetim karıştırılmamalı. Akıllı sözleşme denetimleri yapılmış ve denetim firmaları isimleriyle açıklanmış durumda. Dayanak varlığın denetimi ise ayrı bir iştir: kasa dokümantasyonu varlıkların “titizlikle denetlendiğini” ve üçüncü taraf kredi değerlendirmesinden geçtiğini söylüyor, ancak bu denetimin kim tarafından, hangi standartla ve hangi sıklıkla yapıldığı ve raporun kamuya açık olup olmadığı incelenen kaynaklarda belirtilmemiş.

İhraççı iflas ederse ne olur. İncelenen kaynaklarda bu soruya verilmiş açık bir cevap yok; belirtilmemiş. Yapısal olarak cevap zincirde değil, her ürünün kendi hukuki sarmalındadır: varlık ayrı bir tüzel kişide mi tutuluyor, yatırımcı alacaklı sırasında nerede duruyor, itfa hangi hukuka tabi. Bunlar zincirin tek tip çözemeyeceği, ürün bazında okunması gereken sorulardır.

Transfer durdurulabilir mi. Evet. Uyum kuralı sözleşmeye gömülü olduğu için, uygunluk kaybında bir hesabın transfer yeteneği kısıtlanabilir. Bu bir hata değil, düzenlenmiş menkul kıymet tokenlaştırmasının gereğidir; ama izinsiz transfer beklentisiyle gelen kullanıcı için tasarımın açıkça bilinmesi gereken tarafıdır.

Ekosistem

Zincirdeki yapılar üç kümede toplanıyor. Birincisi ihraç ve dağıtım tarafı: tokenlaştırılmış hazine bonosu ve para piyasası fonları, özel kredi, yapılandırılmış kredi ürünleri, emtia ve maden hakları, güneş santrali gibi altyapı gelirleri. Bunları zincire çıkaran taraflar genellikle kendi lisanslarıyla çalışan ihraç platformları ve varlık yöneticileridir; Plume onların ürününü kendi kasalarına taşır.

İkincisi getiri ve DeFi katmanı: kasalar, borç verme protokolleri, ağın kendi stabilcoinleri ve kasa tokenlarını teminat olarak kabul eden uygulamalar. Buradaki fonksiyon, tokenlaştırılmış varlığı hareketsiz bir sertifika olmaktan çıkarıp başka bir işlemde kullanılabilir hale getirmektir.

Üçüncüsü talep tarafı entegrasyonlar: başka zincirlerdeki getiri toplayıcıları, kurumsal sermaye tahsisleri, gelişmekte olan piyasalardaki fintech dağıtım kanalları ve maaş ödemesinin bir kısmını tokenlaştırılmış para piyasası fonu payıyla yapan pilot uygulamalar. Bu küme, zincirin kendi kullanıcısını üretmek yerine mevcut kullanıcı havuzlarına bağlanma stratejisini gösteriyor.

Rakamlar

Projenin kendi açıkladığı rakamlar

ÖlçümDeğerKaynak · tarih
Ana ağ açılışında zincirdeki RWA150 milyon dolarPlume duyurusu, The Block aktarımı · 05.06.2025
Transfer agent duyurusu sırasında Nest62 milyon dolar varlık · 200.000+ sahipPlume beyanı, Unchained aktarımı · 07.10.2025
Q3 2025 yatırımcı güncellemesi645 milyon dolar RWA TVL · 280.000+ sahip · 100 milyon işlemPlume güncellemesi, Messari aktarımı · Q3 2025
Q1 2026 çeyrek raporu340 milyon dolar RWA TVL · Nest 50 milyon dolarplume.org · 29.05.2026
Ekosistem beyanı180+ DeFi entegrasyonu · 3,75 milyon test ağı kullanıcısıCoinGecko derlemesi, proje beyanına dayalı · 06.05.2026

Bağımsız veya üçüncü taraf kaynaklar

ÖlçümDeğerKaynak · tarih
SEC nezdinde transfer agent kaydıOnaylandı; ATS ve aracı kurum başvuruları sürüyorCoinDesk · Cointelegraph · 06.10.2025
Veri katmanıCelestia’yı veri erişilebilirliği için kullanan RWA odaklı ağBlockEden derlemesi · 22.02.2026
Toplam PLUME arzı10 milyar birim; topluluk ve ekosistem payı %46tokenomics.com derlemesi · 23.06.2026
Kasa saklamacılarıÜç düzenlenmiş kurum adıyla sayılıyorcryptonews.net derlemesi · 14.11.2025 · bağımsız doğrulanmadı
Kasa hacmi ve sahip sayısı600 milyon dolar üzeri kümülatif hacim · 195.000+ sahipCoinMarketCap derlemesi · tarih belirtilmemiş

İki not. Birincisi, bu iki tablodaki varlık büyüklüğü rakamları farklı tarihlere ve farklı tanımlara aittir; hangi rakamın neyi saydığı ve okumaların birbirini tutup tutmadığı bu sayfanın konusu değildir. İkincisi, listedeki tek gerçek anlamda bağımsız doğrulanmış kalem düzenleyici kayıttır. Varlık büyüklüğü, sahip sayısı ve entegrasyon sayıları projenin kendi beyanına dayanır ve haber kaynakları bu beyanı aktarmaktadır.

Açık sorular

Bir projeyi anlatırken yalnızca güçlü yanını söylemek eksik anlatmaktır. Bunlar hâlâ cevaplanmadı.

Saklama ve denetim zinciri.Zincirdeki token, bir saklamacının defterindeki kayda dayanır. Hangi varlığın hangi kurumda, hangi hesap yapısında durduğu ve bunun ne sıklıkla bağımsız olarak teyit edildiği kamuya açık ve tarihli bir belgeyle izlenebilir olmadıkça, zincirin şeffaflığı yalnızca temsilin şeffaflığıdır. Kod denetimi bu boşluğu kapatmaz.
İhraççı riski.Kullanıcının karşı tarafı Plume değil, ürünü ihraç eden kurumdur. İhraççının ödeme güçlüğüne düşmesi halinde itfanın nasıl işleyeceği, varlığın iflas masasından ayrıştırılıp ayrıştırılmadığı ve yatırımcının hangi hukuk düzeninde alacaklı sayılacağı incelenen kaynaklarda cevaplanmamıştır. Bu soru ürün bazında sorulmalıdır.
İkincil piyasa derinliği.Tokenlaştırmanın vaadi likidite; ancak uygunluk kısıtı taşıyan bir token yalnızca aynı kısıtı geçen alıcılara satılabilir. Bu, alıcı havuzunu tanım gereği daraltır. Kasa tokenlarının gerçek işlem derinliği, satış anındaki fiyat etkisi ve stres anında itfa kuyruğunun ne kadar sürdüğü ölçülmüş değildir.
Düzenleyici belirsizlik.Transfer agent kaydı ABD tarafında bir işlevi kapsar, ürünün tamamını değil. Ağ aynı anda birden çok yargı alanında lisans arıyor ve tokenlaştırılmış menkul kıymetin sınır ötesi dolaşımı çoğu ülkede net bir çerçeveye oturmuş değil. Bir yargı alanındaki kural değişikliğinin zincirdeki mevcut pozisyonlara nasıl uygulanacağı belirsizdir.
Zincirin kendi kullanım hacmi.RWA sahibi sayısı ve kasa büyüklüğü öne çıkarılan ölçütler; buna karşılık zincirin kendi işlem hacminin ne kadarının fiili kullanım, ne kadarının teşvik ve kampanya kaynaklı olduğu ayrıştırılmış değil. Varlık zincire çıktıktan sonra kaç kez el değiştirdiği, tokenlaştırmanın işe yarayıp yaramadığının asıl göstergesidir.
Uyumun merkezî uygulanması.AML taramasının sıralayıcı seviyesinde yapılması, bir işlemin bloğa hiç girmeden elenebileceği anlamına gelir. Bu yetkinin kimde olduğu, itiraz yolunun bulunup bulunmadığı ve sıralayıcının merkeziyetsizleştirilmesi için bir takvim olup olmadığı açık bir sorudur.

İlgili terimler

Kaynaklar

  • Plume Network, Arbitrum Orbit entegrasyonu duyurusu · 24.10.2024
  • The Block: ana ağ 150 milyon dolarlık RWA ile açıldı · 05.06.2025
  • CoinDesk ve Cointelegraph: SEC nezdinde transfer agent kaydı, ATS ve aracı kurum başvuruları · 06.10.2025
  • Unchained: kayıt sırasında Nest üzerinden 62 milyon dolar varlık, 200.000+ sahip · 07.10.2025
  • Bitget News: kurumsal ihraç platformu entegrasyonu ve sahip sayısı beyanı · 21.11.2025
  • cryptonews.net: Nest kasa yapısı ve üçüncü taraf saklamacı iddiası · 14.11.2025
  • BlockEden: Plume’un Celestia’yı veri katmanı olarak kullanması · 22.02.2026
  • CoinGecko Learn: Nexus, SkyLink, uzlaşma modeli ve entegrasyon sayıları · 06.05.2026
  • Plume, Q1 2026 çeyrek güncellemesi · 29.05.2026
  • tokenomics.com: token arzı, dağılımı ve ücret kalemleri · 23.06.2026
  • Nest dokümantasyonu (docs.nest.credit) ve nest.credit: kasa mimarisi, non-custodial ifadesi, saklamacı ve lisans beyanları · referans doküman

Son doğrulama: 28.08.2026. Varlık büyüklüğü, sahip sayısı ve entegrasyon rakamları projenin kendi beyanına dayanır ve bağımsız doğrulanmamıştır. Saklamacı isimleri ikincil bir derlemeden gelmektedir ve resmi dokümanda teyit edilememiştir. İhraççı iflası, dayanak varlık denetiminin sıklığı ve raporlama yöntemi incelenen kaynaklarda belirtilmemiştir. Katman tanımı (Layer 1 veya Layer 2) kaynaklar arasında ayrışmaktadır. Varlık büyüklüğü okumalarının karşılaştırılması bu sayfanın konusu değildir. Bu sayfa yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yazı bir proje sayfasına bağlıPlume sayfasına dön →

Aynı proje üzerine

01RWA TVL neyi ölçüyor

Aynı zincir için 645 milyon dolar da deniyor 6,5 milyon dolar da. İkisi de yanlış değil; farklı soruları cevaplıyorlar. Hangisinin ne olduğunu ölçtük.

Yazının tamamını oku →